نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

(12 آذر 97)

کارنامه 40 ساله سیاسی انقلاب نشان می‌دهد که رجال سیاسی و مذهبی ایران سه گونه بوده‌اند؛ گونه اول رجالی بوده‌اند که آدم خود بوده‌اند و از کسی فرمان نمی‌بردند. این جماعت دچار بیماری خود بزرگ‌بینی و خودشیفتگی شدند. خودشان امام و ولی خودشان بودند. ظاهر امر چنین بود که خود، فرمانده هستند و از کسی فرمان نمی‌برند اما از اطرافیان خود با چند واسطه از اجانب فرمان می‌بردند. گونه دوم رجالی بودند که سرسپرده اجانب بودند و به فرمان استکبار عمل می‌کردند و در جانشان اسلام ریشه‌ای نداشت، شیفته غرب و شرق عالم بودند، افکارشان ریشه در سمومات فکری مدرنیسم داشت.
گونه سوم رجالی بودند که با آنکه خودشان به لحاظ فکری و عملی کارنامه روشن و افتخارآمیزی داشتند، سرباز امام زمان (عج) و نایب او بودند و ولایت معصوم و نایب معصوم را به ولایت خودشان ترجیح می‌دادند. آنان با تکبر، عجب و خودشیفتگی فاصله زیادی داشتند، از شهوت شکم و زیر شکم و نیز از شهوت ثروت و قدرت پرهیز می‌کردند و خودشان را وقف مردم و انقلاب کرده بودند. آنها در صف شهادت ایستاده بودند و به آرزوی خود هم رسیدند. آنان که توفیق شهادت پیدا نکردند، هنوز منتظر روز موعود برای جانفشانی هستند.


گونه اول، خر قدرت و ثروت و مرتبت خود را از گل‌ولای بحران‌های حوادث بیرون می‌آوردند، با آنکه در پادگان سیاسی کشور، کسی به آنها درجه سرهنگی و سرداری نداده بود، سرباز و سردار خود بودند. این جماعت عاقبت به خیر نشدند، دنیا و آخرت خود را بر باد دادند.
گونه دوم، مهر خیانت و وطن ‌فروشی به پیشانی داشتند و دارند، تا وقتی که در حاشیه امنیتی در داخل بودند روزگار می‌گذراندند و وقتی مردم آنها را شناسایی می‌کردند یا لو می‌رفتند، یا به موطن اصلی خود در یکی از پایتخت‌های اروپایی و آمریکایی برای ادامه نوکری  و سربازی اجانب می‌رفتند.
گونه اول و دوم، ادب و آداب  مردم ‌سالاری دینی را در جمهوری اسلامی به هم ریختند و پای اجانب را برای مداخله در امور داخلی ایران باز کردند. آنان  استقلال، عظمت و شرف مردم ایران را به خطر انداختند و در جنگ نرم و سخت با دشمن همگرایی کردند. تکیه بر اجانب مستقیم و غیر مستقیم را پایه ارتقاء و رشد خود گرفتند. اگر ملت بخواهد از استقلال، امنیت، مصالح و منافع ملی صیانت کند، چاره‌ای ندارد جز اینکه از رجال ‌گونه‌های اول و دوم عبور کند و از رجال سیاسی و مذهبی گونه سوم در ساخت سیاسی کشور استفاده کند.
منزل ادب در سلوک روحی، اخلاقی و از همه مهم ‌تر سلوک سیاسی فوق العاده 
مهم است. اگر بخواهیم حق ادب در سلوک سیاسی را رعایت کنیم باید آداب الهی،‌ حرام و حلال خدا را در قول، فعل و تقریر خود رعایت کنیم. احکام الله و رعایت حدود الهی باید ملاک سیاست ‌ورزی و ممشای سیاسی باشد. در این حوزه با دو ولایت روبه‌رو هستیم: 
1- ولایت فقیه 2- ولایت سفیه 
ولایت فقیه دنباله حرکت انبیاء و اولیای الهی در طول تاریخ پس از غیبت بوده و ولایت سفیه همان راه شیطان، طاغوت و استکبار است. 
التزام عملی به اسلام، احکام الهی و ولایت فقیه متضمن سلامت مردم ‌سالاری دینی است و هر چه غیر از این باشد، سر از طاغوت برمی‌آورد.
هیزم تنور فتنه و نبرد نرم دشمن علیه اسلام و انقلاب را رجالی به اصطلاح سیاسی و مذهبی تدارک می‌بینند که التزام به اسلام و انقلاب و ولایت فقیه ندارند.
جایگاه شورای نگهبان در صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام فوق العاده مهم است و علت اینکه سرنوشت انقلاب اسلامی به سرنوشت انقلاب مشروطه و نهضت ‌ملی دچار نشد، پذیرش و نهادینه شدن جایگاه الهی شورای نگهبان در جمهوری اسلامی است. 
شورای نگهبان، هم از ورود قوانین ضد دینی و ضد اسلامی به قوانین کشور جلوگیری کرد و هم در احراز صلاحیت‌ها تا آنجا که مقدور بود جلوی ورود نااهلان به خیمه مدیریت کشور را در اجرا و تقنین گرفت. کسانی که به این نهاد با بهانه و بی ‌بهانه حمله می‌کنند، در حقیقت می‌خواهند این سد عظیم پاسداری از اسلام و پاسداری از جمهوریت نظام را بشکنند.
امروز روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی است. کسانی که در طراحی و تدوین قانون اساسی در روزهای نخستین پیروزی انقلاب از نخبگان و خبرگان امت مشارکت داشتند، انسان‌های بزرگ، فهیم، دوراندیش و به ویژه از رجال بزرگ سیاسی و مذهبی کشور بودند. برخی از آنان به پاس این خدمت بزرگ، پاداش عظیمی از خداوند دریافت  کردند و همانند سیدالشهدای انقلاب، شهید بهشتی به فیض شهادت نائل شدند. برخی از آنان که هنوز در میان ما هستند همانند رهبر معظم انقلاب و برخی از مراجع عظام و شماری از فقهای شورای نگهبان، بیش از چهل سال است که  از جمهوریت و اسلامیت نظام دفاع می‌کنند و قانون اساسی دراین سال‌ها  کارآمدی و اتقان خود را در درستی نقشه معماری جمهوری اسلامی به خوبی نشان داده است.
 به روح پرفتوح امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی درود 
می ‌فرستیم که با نبوغ الهی و انقلابی خود مردانه بر اسلامی بودن نهضت ملت ایران ایستاد و با کمک یاران و شاگردان واقعی خود، هویت اسلامی ایرانی بزرگترین حرکت تاریخ معاصر را حفظ و آن را در سامانه حقوقی قانون اساسی جمهوری اسلامی نهادینه نمود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی