نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

(30 شهریور 96)

قرآن یکی از اهداف استقرار حاکمیت خدا و استخلاف صالحان و طرح کلی مسئله امامت را تحقق امنیت معرفی کرده است. (سوره های نور 55- بقره 126- 125- عنکبوت 67- آل عمران 97) پیامبر اکرم (ص) می فرماید؛ هر کس تنش سالم است و در جماعت خویش ایمن است و قوت روز خویش را دارد، جهان سراسر مال اوست. (نهج الفصاحه ص 59) امنیت ملی چیست و تعریف دقیق آن کدام است؟ علمای علم سیاست و نظریه‌پردازان سیاسی تعاریف متفاوتی از امنیت دارند. دائره المعارف علوم اجتماعی تعریفی از امنیت ملی به دست می دهد که نسبتا دقیق است؛ امنیت ملی توانایی یک ملت در حفظ ارزش‌های داخلی در برابر تهدیدات خارجی است.

در این تعریف، داخلی یا خارجی بودن تهدیدات ، بالقوه یا بالفعل بودن آنها مقوله منافع ملی و ارزش‌های ملی و نیز شرایط و فضای ملی و فراملی مهم است. باید ادراک درستی نسبت به هر یک از این مفاهیم داشت.

سند چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی در افق 1404 مصوب 13 آبان 1382 که از سوی رهبر معظم انقلاب به سران قوا ابلاغ شده است به مقوله امنیت ملی همت گمارده است و بیش از 30 مؤلفه در آن می توان یافت که به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اساس تعریف و مفهوم امنیت ملی با این مقوله ارتباط دارد.

در این سند آمده است؛ ایران 1404 ایرانی «امن ، مستقل و مقتدر با سامان دفاعی مبتنی بر بازدارندگی همه جانبه و پیوستگی مردم و حکومت» است.

مطالعات نظری آینده پژوهی در مورد امنیت ملی، ما را دعوت می کند در مورد گونه‌شناسی و چیستی تهدیدات امنیتی دقت بیشتری بکنیم تا از تهدیدهای نظامی، سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در حوزه امنیت ملی مصون بمانیم.

31شهریور سال 59 دقیقا یک سال و هفت ماه و هشت روز از پیروزی انقلاب می گذشت، یک دفعه در وسط غوغای آشوب جنگ داخلی خبر رسید ارتش بعث عراق به سرکردگی صدام از مرزهای زمینی در جنوب و غرب کشور و نیز مرزهای هوایی به ایران حمله کرده است . سال 58 و 59 نظام درگیر یک جنگ تمام عیار داخلی بود.

نوکران آمریکا در کردستان ، گنبد ، سیستان و بلوچستان ، خوزستان و آذربایجان شرارت می کردند و بازی جدایی خلق ، کرد و ترک و بلوچ و عرب را به عنوان تجزیه ایران دنبال می کردند. سرنخ همه این تحرکات تماما دست سرویس‌های امنیتی آمریکا و اسرائیل و انگلیس بود.

خلق ایران، همان ها که ترک و کرد و بلوچ و عرب می نامیدند دست رد برسینه آنها زد و خائنان و وطن‌فروشان و نوکران اجانب را بر سر جای خود نشاند و از هویت اسلامی ایران، ملت دفاع جانانه ای صورت گرفت.

همزمان با این نبرد بی امان، جریان نفاق با همدستی لیبرال‌ها تیغ بر وحدت دینی و ملی کشیدند و حاکمیت دوگانه را تبلیغ و ترویج می‌کردند . آنها ماموریت داشتند خیانت هایی را که غرب زدگان و شرق زدگان نهضت مشروطه و نهضت ملی را به انحراف بردند، تکرار کنندو دوباره کشور را به دست استبداد بسپارند.

ملت ایران و رهبری هوشمند درست در آستانه مهار این بحران بودند که جنگ تمام عیار اسکتبار جهانی علیه انقلاب اسلامی به وقوع پیوست و صدام به نمایندگی از آمریکا و شوروی مامور شد این شرارت و جنایت و خیانت به ملت ایران را تحمیل کند. حمله صدام به ایران نشان داد توافقنامه‌های منطقه‌ای و بین المللی از نظر دشمنان اسلام و ایران یک ورق پاره بیش نیستند. استکبار جهانی هر وقت اراده کند و هر وقت احساس کند ملت و دولت ایران ضعیف است در حمله و تهاجم به ایران تردید نمی کند.

امام خمینی (ره) با هوشمندی، جنگ را مدیریت کرد و چنان درسی به مهاجمان داد که شاید قرن‌ها هیچ دولتی هوس حمله به ایران را به ذهن خود راه ندهد.

امام (ره) چه در جنگ و چه در صلح، نابودی دشمن را دنبال می کرد و به هدف بزرگ خود نیز رسید. طی هشت سال دفاع مقدس، نسلی در کشور تربیت شد که مرد جنگ و شهادت و ایثارگری بود. این نسل آموز‌ه‌های خود را به نسل جدید منتقل کرد و امروز ما شاهدیم نسل سوم انقلاب با تربیت پهلوانی و قهرمانی، صحنه‌هایی پدید می آورند که مورد بهت و حیرت جهانیان می شود.

شهید محسن حججی نماد زیبای این نسل انقلابی و مجاهد است. این نسل تضمین «امنیت ملی» را نه در داخل مرزهای جمهوری اسلامی بلکه کیلومترها خارج از مرزهای مقدس جمهوری اسلامی در خط تماس با رژیم صهیونیستی و دشمنان واقعی اسلام و ایران ، دنبال می‌کند. بسیج در ایران یک شجره طیبه‌ای است که شاخ و برگ خود را در لبنان ، سوریه ، عراق ، یمن و دیگر کشورهای پیرامونی بسط داده است . بسیج ضامن امنیت ملی و ضامن گسترش حرکت ملی انقلاب اسلامی در منطقه و جهان است. قدرت دفاعی ایران هم اکنون در جایگاهی قرار دارد که هیچ قدرتی در منطقه و جهان جرأت اینکه دست به ماشه باشد را ندارد. میلیون‌ها جوان ایرانی امروز آماده‌اند توطئه‌ها را در نطفه خفه کنند. دیگر ایران به روزهایی بر نمی‌گردد که در خانه خود بنشیند و یک شبه ده‌ها کیلومتر از سرزمین خود را در دست دشمن ببیند.

سخنان ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل نشان داد بزرگ ترین دشمنان ایران، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند. امنیت ملی ما توسط استکبار جهانی همچنان تهدید می شود. آنها بی محابا در رسمی ترین مجامع جهانی سخن از نابودی ملت ایران و عزم خود برای مداخله در امور داخلی ما به میان می آورند. تازه ترین نقشه شوم آنها تجزیه کشورهای منطقه با چاشنی همه پرسی در مورد کردستان عراق بزرگ است.

راه حل برخورد با این تهدیدات و رجزخوانی ها افزایش توان دفاعی و بالا بردن سطح آمادگی های نظامی است. سطح آمادگی ها هم باید علاوه بر دفاع، بازدارندگی و حتی حمله پیشدستانه باشد.

هفته دفاع مقدس فرصتی است تا آمادگی‌های همه جانبه را مضاعف کنیم . هفته دفاع مقدس فرصتی است که به روح بلند شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و به ویژه شهدای دفاع از حرم که پیشتازان صیانت از امنیت ملی هستند، درود بفرستیم و راه آنها را پر رهرو نگه داریم . بالاخره هفته دفاع مقدس ایامی است که به فکر بر هم زدن امنیت رژیم صهیونیستی باشیم، چرا که اگر اسرائیل غاصب، امن باشد، همه جا ناامن است و اگر ناامن باشد، همه منطقه در امنیت خواهد بود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی