نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی
(9 دی 95)
خدا رحمت کند شهید حاج مهدی عراقی را ، وی در خاطرات خود نوشته ؛ شهید طیب حاج رضایی که در زندان بود به من گفت : به آقای خمینی بگویید من در زندان مقاومت کردم و به شما خیانت نکردم و تا آخر هم ایستاده ام . من در زندگی کارهای خلاف زیادی کردم اکنون دستم خالی است از شما می خواهم که آن دنیا مرا شفاعت کنید .وقتی حاج مهدی عراقی این پیام طیب را به امام (ره) می دهند، امام می فرماید ؛ سلام مرا به طیب برسانید و بگویید دست ما هم خالی است . مهم این است که صفحه آخر زندگی را چه بنویسیم آن صفحه باید پر باشد. (1) نزدیک به 30 سال پیش جمعی از روحانیون که از یاران امام (ره) و مقامات بلندپایه نظام به ایشان نامه نوشتند می خواهیم در قالب" یک شکل و نظم جدید" فعالیت سیاسی کنیم. میثاق ما "اصول و خط مشی انقلاب" است. آنان تاکید کردند "خط مشی ما از اصولی است که به طور جامع در پیام حج که منشور انقلاب نام گرفت می باشد.(2) پیام حج امام چه بود و منشور انقلاب چیست ؟ امام در این پیام تاریخی فرمودند ؛

- اسلام ابرقدرتها را به خاک مذلت می نشاند و سنگرهای کلیدی جهان را فتح می کند.
-ما تجربه هایمان را به تمام جهان صادر می کنیم.
-من به تمام دنیا با قاطعیت اعلام می کنم که اگر جهانخواران بخواهند در مقابل دین ما بایستند ما در مقابل همه دنیای آنها خواهیم ایستاد و تا نابودی تمام آنان از پای نخواهیم نشست یا همه آزاد می شویم یا به آزادی بزرگتری که شهادت است، میرسیم.
- آمریکا تصور می کند ملی گراها و منافقین و دیگر وابستگان چپ و راست او بزودی پاشنه سیاست انقلاب و حاکمیت نظام و اداره نظام را به نفع او به حرکت در می آورند.
- باید سعی شود تا از راه رسیده ها و دین به دنیا فروشان چهره کفرزدایی و فقرستیزی روشن انقلاب ما را خدشهدار نکنند.
- باید سعی شود لکه  ننگ دفاع از مرفهین بی خبر از خدا را بر دامن مسئولین نچسبانند.
- آنها که در خانه های مجلل ، راحت و بی درد آرمیدهاند و فارغ از همه رنج ها و مصیبت های جانفرسای ستون محکم انقلاب و پابرهنه های محروم ، تنها ناظر حوادث بوده اند نباید به مسئولیتهای کلیدی تکیه کنند.
اگر به آن جا راه پیدا کنند چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند و حاصل همه زحمات ملت ایران را بر باد دهند.
- به همه غرب زدگان و شرق زدگان و خودباختگانی که از مطرح کردن شعار اسلام و اعتماد به قرآن کریم واهمه داشتهاند نشان دهیم که چگونه می توان جامعه را از سرچشمههای معرفت کتاب خدا و هدایت اسلام عزیز سیراب نمود.
- باید علما به داد اسلام برسند و بت سیادت تحمیلی جهانخواران را بشکنند و در این راستا دو چهره روحانینمایان و دین به دنیافروشان و قیل و 
قال کنندگان را از خود برانند.
- یکی از مسائل بسیار مهمی که به عهده علما و فقها و روحانیت است مقابله جدی با دو فرهنگ ظالمانه و منحط اقتصادی شرق و غرب و مبارزه با سیاست های 
اقتصاد سرمایهداری و اشتراکی است.
- روحانیون نظام و حکومت عدل موظفند با فقرا و مستمندان و پابرهنه ها 
بیشتر حشر و نشر و جلسه و مراوده و معارفه و رفاقت داشته باشند تا متمکنین و مرفهین.
- یک موی از کوخ نشینان و شهیددادگان به همه کاخ و کاخ نشینان جهان شرف و برتری دارد.
- نکته ای که می خواهم بر آن تاکید کنم مسئله ساده زیستی و زهدگرایی علما و روحانیت متعهد اسلام است . متواضعانه می خواهم که در زمانی که خداوند بر علما و روحانیون منت نهاده و اداره کشور بزرگ و تبلیغ رسالت انبیاء را به آنها محول فرموده از زی روحانی خود خارج نشوند و از گرایش به زرق و برق دنیا پرهیز کنند.
هیچ خطری برای روحانیت بالاتر از توجه به رفاه و حرکت در مسیر دنیا نیست.
پیام حج امام (ره) در سال 1366 حاوی مطالب مهمی است که واقعا یک مانیفست انقلابی برای راه انداختن گفتمان انقلاب اسلامی در هر جای جهان کاربرد دارد. این پیام 36 صفحه نزدیک به 8 هزار کلمه است.
مجمع روحانیون مبارز به رهبری مهدی کروبی ، موسوی خوئینی ها و سید محمد خاتمی در بیانیه اعلام موجودیت خود ، فلسفه شکل گیری این تشکل را پایبندی به مضامین انقلابی و اسلامی پیام حج امام (ره) در سال 1366 اعلام کردند. آنچه ذکر شد فقط گوشه هایی از این پیام عظیم و تاریخی است. نزدیک به 30 سال است از صدور این پیام می گذرد . بازخوانی کارکرد، عملکرد و کارنامه مجمع روحانیون مبارز با مضامین نورانی این پیام چه تناسبی دارد؟
یک نگاه کوتاه به این کارنامه نشان می دهد تنها دو تن از کسانی که نامشان در اعلام موجودیت مجمع روحانیون مبارز آن زمان اعلام شد به این پیام پایبند بودند و الباقی راهی برخلاف آن طی کردند.
بررسی مواضع و عملکردهای اعضای مجمع روحانیون مبارز نشان می دهد حجهالاسلام محمد حسن رحیمیان و سید حمید روحانی با اتخاذ مواضع انقلابی و اسلامی همچنان به پیام حج امام و منشور انقلاب پایبندند. بقیه متاسفانه برخلاف اصول و مبانی امام (ره) عمل کردند.
کروبی به عنوان رهبری این جریان انشعاب کرد و رفت یک بساط دیگر راه انداخت . حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی دبیر کل مجمع روحانیون مبارز محصول این انشعاب بود. وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 با آنکه رئیس جمهور مملکت نفر دوم مجمع روحانیون مبارز یعنی سید محمد خاتمی بود و وزیر کشور هم از اعضای برجسته مجمع بود، آنان را متهم به تقلب در انتخابات کرد! او در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 همین مسیر را طی کرد و سر از فتنه آمریکایی و اسرائیلی جنبش سبز سر برآورد و عملا در نقش یکی از رهبران جنبش اشراف علیه رای پابرهنگان و محرومین سربرآورد و به جمهوریت و اسلامیت نظام شمشیر کشید. او رضایت داد از گوگوش تا سروش پشت سر او صف بکشند و رادیو
" بی بی سی" و رادیو آمریکا ارگان رسمی این جنبش باشد. 
نفر دوم  این جماعت هم با جرج سوروس پدر انقلابات رنگی ملاقات کرد و عملا وارد راهبرد آمریکایی ها در مسیر براندازی نرم قرار گرفت. او10 سال قبل یعنی در فتنه 18 تیر 78 در چنین دامی افتاد. اما مدیریت بحران رهبری معظم انقلاب او را از چنین دامی نجات داد و همنشینی اعضای مجمع با مرفهین بی درد و خروج از زی طلبگی و فراموش کردن 
آرمان های انقلابی امام (ره) و نیز نفوذ عناصر سکولار و لیبرال و تئوری پردازی های آنان در مسیر سکولاریزهکردن بساط نظام جمهوری اسلامی ، آنان را به وادی "بغی" و "محاربه" با نظام کشاند هر چه رهبر انقلاب اسلامی آنان را نصیحت فرمودند، گوش شان بدهکار نبود.
دشمن کار را در فتنه 88 با شعار؛ "انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است" شروع کرد. اما در عاشورای 88 پس از 8 ماه ناامنی در تهران شعار؛ "مرگ بر اصل ولایت فقیه" سرداد! در تمام این ایام با کمال تاسف مجمع روحانیون مبارز یا حامی بود یا ساکت! نامزد ننگین آنها موسوی با کمال وقاحت کسانی که این شعارها را دادند "مردان خداجوی" نامید!
آیا این سکوت و یا حمایت را می شود پایبندی به منشور انقلاب و امام نامید؟!
با آنکه سر آنها در قیام تاریخی 9 دی به سنگ انقلابیون نسل اول و دوم و سوم انقلاب خورد باز بیدار نشدند و همان مسیر را می روند. قیام 9 دی آنها را ساکت کرد. اما قانع نکرد. چرا ؟ چون آنکه در خواب است می شود بیدار کرد اما آنکه خود را به خواب زده هرگز بیدار نمی شود.
امروز روزی است که می توان این سوال را مطرح کرد که اعضای محترم مجمع روحانیون مبارز به کدامین اصل از اصول امام (ره) در منشور انقلاب پایبند ماندهاند؟ همین سوال را مردم بویژه نسل سوم انقلاب که هوشمندتر از نسل اول و دوم انقلاب هستند مطرح می کنند. آنها واقعا چه پاسخی دارند؟ این جماعت قرار بود بر اساس منشور امام (ره) در برابر جهانخواران بایستند پس چرا صدای بیانیه آنها در "بی بی سی" و رادیو آمریکا و رادیو اسرائیل در فتنه سال 88  شنیده شد؟ این جماعت قرار بود بر اساس منشور امام (ره) دست رد بر سینه منافقین و ملی گراها بزنند. پس چرا روز 30 خرداد روز قیام منافقین علیه امام و اعلام جنگ مسلحانه علیه نظام  اعلام راهپیمایی برای لغو نتایج انتخابات به بهانه دروغ بزرگ تقلب در سال 88  نمودند؟!
این جماعت قرار بود لکه ننگ دفاع از مرفهین بی خبر از خدا را در کارنامه خود نداشته باشند. امروز چگونه است در هر انتخابات بالاترین رای را از همین جماعت انتظار دارند و حتی شورش اشراف علیه نظام را همراهی می کنند؟
این جماعت قرار بود بر اساس اصول منشور امام و انقلاب در کنار کوخ نشینان و شهید دادگان باقی بمانند زیطلبگی را حفظ کنند . آیا حاضرند آدرس منازل خود را در شمال شهر تهران به مردم بدهند تا مردم بیایند ببینند چگونه زندگی می کنند؟ قرار بود آنها در کنار کوخ نشینان ، فقرا و مستمندان باشند و با آنها حشر و نشر داشته باشند و حق اینها را از مفسدین بگیرند. اما تمامقد در کنار کسانی قرار گرفتند که فساد استات اویل و کرسنت را بوجود آوردند . آنها در برابر این فسادها سکوت کردند و حتی دفاع کردند. آیا نباید امروز به مردم بگویند که پایبندی به منشور انقلاب چه شد و آنها بر سر این منشور چه آورده اند؟ 
گذشته ها گذشته است، برگردیم به مطلع سخن در این مقال، بیایید به این کلام حکیمانه امام گوش دهید و صفحه آخر زندگی خود را طوری بنویسید که "پُر" باشد، "پر" از همان تعهداتی که به مردم و امام در پایبندی به منشور انقلاب دادید! بنده به عنوان احدی از آحاد این ملت که به منشور امام پایبند هستم عرض می کنم اگر دارید صفحه آخر زندگی خود را می نویسید سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید؛
1-مردم که بلندگوهای دشمن (بی بی سی - رادیو آمریکا - رادیو اسرائیل) را رصد می کنند ، صدای شما را از آن نشنوند و حمایت اهل کفر و شرک و نفاق را از شما نبینند.
2-خیمه فتنه 88 را آتش بزنید و از آن بیرون بیایید و از سران محارب آن دفاع نکنید، ورود خود را به خیمه انقلاب و خیمه امام و رهبری عملا اعلام کنید و با مواضع روشن در صفحه آخر زندگی خود ثبت کنید .
3-هر کدام از شما در همراهی با مردم ، امام و انقلاب سوابق روشن و شفافی قبل و بعد از انقلاب دارید، کاری نکنید که صفحات آخر زندگی سیاسی شما به واژه پست و سخیف " انقلابیون پشیمان" مزین شود. از شما باید به عنوان "امتحان پس داده" در پایبندی به منشور امام (ره) این جمله در صفحه آخر کتاب زندگی سیاسی شما ثبت شود ؛ 
"اماما تا آخرین نفس مقاومت کردیم و به انقلاب شما خیانت نکردیم، ما با آمریکا همراهی نکردیم و درکنار مردم و ولایت فقیه ایستادیم" این شدنی است فقط کافی است بگویید یا علی !
راستی چرا مجمع روحانیون با آن همه سوابق خدمت به انقلاب و اسلام به این روز افتاده اند؟ چرا اصولی که گفتند ما به آن پایبندیم را رها کردند و رفتند به سربازی پادگان های رزم نرم دشمن؟ این جمله حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی در گوش من همچنان زنگ می زند که فرمود : "وادادگی در مقابل دشمن دروازه همه آسیب هایی است که بر یک کشور وارد می شود" آخر و عاقبت وادادگی در برابر دشمن همین است. مردم می پرسند تک تک اعضای مجمع روحانیون مبارز که امروز اغلب آنها دهه هفتاد عمر خود را طی کرده اند در صفحه آخر کارنامه زندگی خود چه می خواهند بنویسند؟ اگر به محضر امام (ره) در آن دنیا رسیدند این صفحه را چگونه می خواهند برای او بخوانند؟
پی نوشت ها :
1-نقل به مضمون
2-پیام امام خمینی - برائت از مشرکان و تبیین وظایف مسلمین و مشکلات جهان اسلام - ج 20 صفحه 311


محمدکاظم انبارلویی-anbarloee.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی